Urob si sám s Raspberry Pi

Raspberry Pi je malý a výkonný počítač založený na architektúre ARM. Dokáže skoro to isté ako bežný PC a predáva sa za cenu len okolo 33 €. S veľkosťou kreditnej karty sa jedná o jeden z najmenších dostupných počítačov. Bol určený do škol na výuku programovania, ale vďaka svojej výbave, veľkosti a cene sa stal veľmi populárny v mnohých iných oboroch. Dnes sa k nemu už vyrába obrovské množstvo príslušenstva, ktoré ponúka skoro neobmedzené možnosti použitia.

Image title


David Hunt je írsky linuxový programátor a fotograf. S Raspberry Pi si vytvoril rôzne zlepšováky, ktoré mu uľahčujú fotografovanie.

Počítač v battery gripe

Veľkosť Raspseberry Pi umožňuje osadiť ho do battery gripu. Takto je možné automaticky odosielať fotografie do PC. Pripojiť k fotoaparátu USB kľúč, alebo pevný disk. Ovládať fotoaparát z PC, alebo mobilu a mnoho ďalšieho.

Image title


http://www.davidhunt.ie/raspberry-pi-in-a-dslr-camera/

Motorizované time-lapse koľajnice

Cena profesionálnych time-lapse koľajníc je astronomická, ale pri troche snahy je možné si ich vytvoriť svojpomocne.

Image title


http://www.davidhunt.ie/motorised-time-lapse-rail-with-raspberry-pi/

Zautomatizované skladané makro

Skladané makro je veľmi náročné na presnosť a rovnako ako u time-lapse fotografie sú profesionálne riešenia predražené. Ale z nefunkčného skeneru sa vďaka Raspeberry Pi stane zautomatizované makro stanovište.

Image title


http://www.davidhunt.ie/macro-pi-focus-stacking-using-raspberry-pi/

Fotografie dopadu kvapky

Kto si skúsil vyfotografovať dopad kvapky vody vie, aká je to zdĺhavá práca. Ale s elektroventilom ovládaných Raspsberry Pi je možné vyfotografovať rýchlo stovky veľmi efektných záberov.

Image title


http://www.davidhunt.ie/water-droplet-photography-with-raspberry-pi/

Záver

Raspsberry Pi má skoro neobmedzené možnosti použitia a záleží len na šikovnosti jeho majiteľa. Neviem ako Vy, ale ja som si už to svoje objednal ;)

http://www.raspberrypi.org/tag/photography/