AstroTrac TT320X-AG

Už rok som majiteľom tohoto zaujímavého zariadenia na kompenzáciu rotácie Zeme a rád by som s Vami podelil o praktické skúsenosti s jeho používaním v teréne.

Každý kto si už skúsil vyfotiť nočnú oblohu hneď zistil, že bez kompenzácie rotácie Zeme to proste nepôjde. Slúžia na to astronomické montáže, ktoré sú veľké a ťažké. Ale AstroTrac ukázal, že to veľké a ťažké nemusí byť vôbec pravda.

AstroTrac TT320X-AG je superľahká, kompaktná montáž. Aj keď to na prvý pohľad nevyzerá, je to zase len obyčajná paraliktická montáž. Jediný rozdiel je, že používa trochu odlišný, za to poriadne starý princíp fungovania a to stúpanie po závitovej tyči (bežné montáže používajú slimákový prevod).

Potom čo sa na trhu objavil, spôsobil v astrofotografickom klube pekný rozruch. Ani nie tak kvôli jeho rozmerom a váhe, ale kvôli jeho presnosti, ktorá sa dá porovnať aj s profesionálnymi prístrojmi.

AstroTrac je určený pre použitie s bežnou fotografickou technikou. Upevňuje sa na bežný statív a na bežnú hlavu.

Základné vlastnosti

Váha: 1 kg

Nosnosť: 15 kg

Maximálna doba jedného cyklu: 2 hod.

Napájanie: 8 tuškových bateriek (10 hod. chodu)

 

 

Pohon má tri rýchlosti: siderickú na trakovanie hviezd, solárnu na Slnko a lunárnu na sledovanie Mesiaca.

Ovládanie je veľmi intuitívne. Obsahuje štyri tlačidlá na pustenie pohonu, previnutie na začiatok, ovládanie hlasitosti pípania počas chodu a jasu svetla kontroliek.

Montáž je možné prevádzkovať aj na južnej pologuli a to jednoduchým otočením pohonu opačným smerom.

Paraliktická montáž ľahko a rýchlo

Na správne fungovanie budeme okrem AstroTracu potrebovať statív a dve fotografické hlavy. Jednou sa nastavuje polárna osa a druhou už kompozícia tak ako sme zvyknutí.

Takže AstroTrac upevníme do hlavy statívu a tou namierime na Polárku. Na AstroTrac upevníme ďalšiu hlavu a do nej fotoaparát. Namierime na požadovaný objekt, pustíme pohon a fotíme.

 

 

Presnosť

Presnosť zariadenia možem len potvrdiť. Už pri prvých pokusoch stačilo len približne ustaviť a hviezdy boli pri 30 sec. bodové (na ohnsisku 300 mm). Nie je problém uspokojivo ustaviť na 3minutové expozície, stojí to iba pár minút snahy.

Dôvodom vysokej presnosti je, že vďaka svojmu princípu dosahuje malej "periodickej chyby". Totiž aj keď tú najlepšiu paraliktickú montáž ustavíme dokonale presne. Je len otázkou času, keď sa v jej chode začne prejavovať chyba. Tá je spôsobená nepresnosťami pri výrobe prevodov (hovoríme o periodickej chybe). Pri krátkych expozíciách je sotva znateľná, pri expozíciách desiatky minút už sú z hviezd čiarky. Tento významný neduh montáží sa obchádza pointáciou. K primárnemu teleskopu sa primontuje ešte jeden (pointačný) ďalekohľad. Jemnými pohybmi v rektancenzii a deklinácii sa sa snažíme vytipovanú hviezdu udržať v strede hľadáčiku. Toto robiť aj niekoľko hodín v zime, navyše ešte v nie práve prirodzenej polohe je strašná psina. Asi preto vznikli autoguidery. Je to v podstate lepšia webkamera, ktorá nahrádza oko pointovača a je pripojená na elektroniku ktorá dáva povely motorom montáže. Takto môžeme pointovať automaticky.

AstroTrac má zo svojho princípu periodickú chybu veľmi malú a periodická chyba sa “schová” do rozlíšenia objektívu. Tým pádom nemusíme žiadnu pointáciu riešiť.

Preto ma prekvapuje, prečo je v poslednej verzii AstroTracu aj autoguider port. Pripojovať k tejto montáži ešte pointačný ďalekohľad mi nepripadá ako dobrý nápad. Celá zostava bude rázom oveľa tažšia a prínos je otázny. Pevel Pech (jeden z najlepších českých astrofotografov) dokonca píše, že autoguider port: "je dle mého názoru totálni blbost a kokotina". Každopádne kto nechce, može tento port okázale ignorovať, kto chce, može skúsiť. Samého by ma zaujímalo či by pointácia mala nejaký prínos.

Nosnosť

Keď som prvý krát videl, že AstroTrac má nosnosť 15 kg, pokladal som to za dobrý vtip. Ono to je ale asi fakt pravda. Sám na ňom používam 3 kg techniky a iní užívatelia s dodatočným príslušenstvom na rovnomerné rozloženie váhy dokonca cez 6 kg údajne bez žiadnych problémov. Fakt obdivuhodné, čo tá závitová tyčka unesie.

Dĺžka chodu

AstroTrac dokáže trakovať maximálne 2 hodiny. Kvôli svetelnému znečisteniu obvykle nie je možné v našich končinách robiť expozície dlhšie ako 3 minúty. Z toho mi vychádza, že na jeden cyklus je možné nafotiť maximálne 40 expozícii. Čo je tak akurát. Ak chceme viac musíme sa znovu na objekt zamerať, čo nemusí byť vždy jednoduché. Toto je asi najväčšie obmedzenie AstroTracu. Tesne pred koncom začne AstroTrac pípať, takže aspoň zobudí tvrdo spiaceho astronóma.

Napájanie

Štandardne je dodávaný držiak na 8 tuškových článkov (AA). Výrobca síce udáva celkovú výdrž 10 hodín, ale v praxi mi vystačili na 2 fotenia. Najviac ma naštvalo, že nie je možné používať dobíjacie akumulátory (prístroj sa ani nezapne). Tak som si zadovážil veľký olovený akumulátor Panasonic LC-R122R2PG. S ním napájam aj rosnicu a mám v pláne ním živiť aj samotný fotoaparát. Hlavne nemusím mať strach, že zostanem bez energie. Dokonca sa vďaka svojej váhe dá použiť na dozaťaženie statívu.

Doporučené príslušenstvo

Už prví priekopníci, ktorí si AstroTrac zadovážili začali hneď reportovať, že veľmi zaleží na tuhosti statívu. Pokiaľ sa fotí širokými ohniskami, je možné použiť akýkoľvek rozumný statív. Ale ak chceme seriózne fotiť “deep sky objekty” (mlhoviny, galaxie), je potrebné použiť fakt tuhý statív. K AstroTracu je doporučovaný Manfrotto 055XPROB. Statív, ktorý by urazil máloktorého fotografa, je podľa mňa na hrane použiteľnosti. Sám som nenáročný fotič, ale keď fotím na dlhom ohnisku, modlím sa aby nezafúkal vietor… Problém je v samotnom zadaní, ktoré riešime. V podstate každú hviezdu (okrem Slnka) je možné vyfotiť len ako bod. Jedna bunka senzoru fotoapaarátu má veľkosť do 9um (skôr menej). Úlohou je, aby pohon montáže bežal dosť presne na to, aby hviezda niekoľko minút neopustila obrazový bod. Hovorím o obrovskom kontraste, čierna obloha a prepálená hviezda, každá nepresnosť je hneď na snímku vidieť. Pri ohnisku 400mm sa stačí na statív zle pozrieť a je po fotke. Takže tu doporučujem nešetriť.

Čo sa statívových hláv týka, pod AstroTrac je doporučovaná prevodová hlava Manfrotto 410. Sám som ju nemal možnosť vyskúšať, ale myslím, že je to to pravé. Vďaka prevodom je totiž možné presne doladiť polohu Polárky a tým pádom dosiahnuť zdrcujúcej presnosti. Postačila by aj nejaká tuhá azimutálna hlava, ale precízne ustavenie dá podstatne viac práce. Hlava pod fotoaparát je už podľa chuti každého súdruha, predpokladám, že bude guľová. Osobne by som tam ale najradšej videl druhú Manfrotto 410.

Polárny hľadáčik

Je malý teleskopík, v ktorom sú vyznačené polohy navigačných hviezd. Ak spasujeme hviezdy podľa motívu, ustavili sme dostatočne presne a nemusíme uč nič riešiť. Motív je podsvietený, aby naň v noci bolo vidieť. Samozrejme sa dá ustaviť aj bez neho, ale to môže napr. driftovou metódou trvať aj viac ako hodinu. Sám som z polárneho hľadáčiku nadšený a dnes by som už bez neho nikam nevyrazil. V minulosti ale boli na originálny hľadáčik sťažnosti. V motíve boli zle vyznačené navigačné hviezdy a tak nešlo správne ustaviť. To by už dnes nemal byť problém.

 

Voliteľné príslušenstvo

Ako som už písal, mnohým astrofotografovom začala vadiť nedostatočná tuhosť bežných fotostatívov a začali si vytvárať vlastné riešenia, rôzne pozvárané konštrukcie a pod. Výrobca AstroTracu im vyšiel naproti, vytvoril pilier TP3065 a “wedge” TW3100. Nemám s nimi žiadnu skúsenosť, ale na prvý pohľad sa jedná o veľmi precízne výrobky a nemám dôvod pochybovať o ich funkčnosti. Riešenie je navyše skladné a nechal by som si vŕtať do kolena, ak by som mohol tieto veci vlastniť…

 

Posledným je hlava TH3010. Tá je určená na zvýšenie nosnosti AstroTracu. Vďaka protizávažiu sa hmotnosť rovnomerne rozloží a tak je možné používať aj fakt ťažkú optiku.

Toto mi ale príde už kontroverzné vybavenie. AstroTrac je určený na použitie s bežnou fototechnikou a tu sa už z neho snažíme urobiť štandardnú montáž. Podľa mňa tak celú jeho filozofiu staviame na hlavu.

Aké ľahké je “ľahké”?

A dostávam sa k tomu prečo som do nadpisu napísal ”ľahko”. Ono na to, že sa jedna superľahkú montáž, tak v skutočnosti vôbec ľahká nieje. Sama ma 1 kg. ale len Manfrotto 055XPROB má 2,5 kg, potom dve hlavy, batérie a statív ešte dozaťažujem 5 kg závažím. Teraz si spočítajte váhu fototechniky a zistíte, že musíte mať poriadnu kondičku, aby ste celú srandu vyniesli na najbližší kopec. Ak nechcete kompromisy a kúpite si pilier a TH3010 s protizávažím, váha sa ešte niekoľko krát znásobí…

Aké ohnisko?

AstroTrac skvele funguje do ohniska povedzme 400 mm (600mm na APS-C).

Čím dlhšie ohnisko, tým väčšie nároky na presné ustavenie a tuhosť montáže. Takže na širokých ohniskách asi ani nieje treba polárny hľadáčik, stačí približné namierenie na Polárku. Pre ohniská 50-200mm stačí Polárku nastaviť do stredu hľadáčiku. Nad 200 mm je už potrebné byť dôsledný a ustaviť “na tri hviezdy”, teda trafiť do motívu Polárku a ďalšie dve navigačné hviezdy. Perfekcionisti budú ešte spresňovať ustavenie driftovou metódou, alebo metódou rotácie poľa.

Cena

Nepoteším Vás. Samotný AstroTrac sa za cenu 430 € môže zdať veľa, ale na to ako presné zariadenie to je a že sa tým fotografovi otvorí úplne nový žáner, mi cena pripadá adekvátna. Problém je s originálnym príslušenstvom. Jeho cena je skutočne “astronomická”. Polárny hľadáčik za 130 €, wedge za 273 €, pilier 292 €, hlava s protizávažím 273 €. Na to, že sú to pomerne jednoduché veci, tak ich asi odlievajú zo zlata. A to sú ceny z oficiálnej stránky, ešte je potrebné pripočítať si maržu miestneho dílera a poštovné.

Inak celý set (s pilierom) sa dá kúpiť za 1453 €. Za túto cenu sa dá už kúpiť profesionálna montáž Skywatcher EQ6 aj s GoTo navigáciou a bez žiadnych kompromisov.

Len pre úplnosť, nie je problém kúpiť paraliktickú montáž za 100 €, ale tieto výrobky sú určené na pozorovanie. Na fotenie sú absolútne nevhodné. 

 

Canon 1100D, Sigma 30mm f1,4, 8 x 2 min., f3.2, ISO 1600, Pravoslav Väter

Konkurencia

V minulosti sa AstroTrac často porovnával s Vixen GP2 Photo Guider čo je už štandardná paraliktická montáž, takže je o dosť ťažší. Najvačší konkurent je asi Vixen Polarie. Na ňom by mi zase najviac vadilo, že nemôžete mať v jednu chvíľu namontovaný fotoaparát a polárny hľadáčik. Buď jedno, alebo druhé. Ceny sú v konečnom dôsledku rovnaké a Vixeny majú výhodu v tom, že majú možnosť prakticky neobmedzeného chodu. S nimi ale skúsenosti nemám, takže o ich presnosti a kvalite sa môžem iba dohadovať. Ak sa budete snažiť všetky tri zariadenia porovnať prajem Vám veľa šťastia. Na to že každé vyzerá inak sú prakticky rovnaké a už niekoľko rokov sa vedú diskusie, ktoré je lepšie - zatiaľ bezúspešne…

Vzhľadom k celkovej cene celého riešenia je otázka, či by nebolo lepšie investovať do montáže Celestron CG-5GT. Tá je veľmi presná a hlavne má aj GoTo navigáciu (na ovladáči sa zadá objekt a montáž sa už k nemu sama nasmeruje), čo veľmi uľahčí prácu. Ak sa chcete venovať astrofotografii fakt seriózne, toto je rozhodne lepšie riešenie ako AstroTrac.

Plusy a mínusy

+ presnosť

+ malé rozmery a váha

+ vysoká nosnosť

+ precízne vyhotovenie

 

- absurdne drahé prislušenstvo

- nemožnosť napájať dobíjacími akumulátormi

- obmedzená doba chodu

- v konečnom dôsledku aj tak ťažké riešenie

Záver

Kedže v našich končinách je, až na pár miest, kvôli všadeprítomnému svetelnému znečisteniu nekvalitná obloha, nezostáva astrofotografovi nič, len za tmou cestovať. Pokiaľ je dobré miesto v dojazdovej vzdialenosti autom, je celkom jedno, ako ťažká montáž bude. Ale ak sa naskytne možnosť dostať sa mimo civilizáciu (čo je v Európe prakticky nemožné), cena za leteckú dopravu montáže vyrazí dych. Navyše ak sa s ňou budete ťahať na 3000 m vysokú horu, budete preklínať každý jej gram.

Takže suverejne najväčšia výhoda AstroTracu je v tom, že s nejakými kompromismi sa s ňou dá cestovať aj letecky a dosiahnuť tak aj na nám večne skryté južné súhvezdia. Preto si ho zadovážilo mnoho astronómov ako svoju druhú “cestovnú” montáž.

O AstroTracu píšem na ephoto s jednoduchého dôvodu. Mnoho z Vás už tuhý statív vlastní a tým pádom má už polovicu vybavenia na fotenie hviezd. Na krajiny s Mliečnou dráhou na nebi je AstroTrac ako stvorený a v brašni nezaberie veľa miesta.

Inak premýšľali ste niekedy o tom, ako v timelapse videách dokážu pohybovať snímaným obrazom? Práve sa pozeráte na jedno zariadenie, ktoré to dokáže.

Na úplný koniec dávam odkazy na gelérie dvoch špičkových českých astrofotografov, ktorí fotili svojimi AstroTracmi aj v Čile a tiež sa možete pozrieť na moje skromné pokusy.

 

Pavel Vabroušek - AstroTrac - Gallery

 

Pavel Pech - AstroTrac - GalleryGaléria